Regulamin Rady Pedagogicznej

RADY PEDAGOGICZNEJ PRZEDSZKOLA NR 34 W KOSZALINIE

1.     Rada Pedagogiczna jest kolegialnym organem przedszkola , wynikającym ze statutu(9).

2.     W skład Rady Pedagogicznej wchodzą wszyscy nauczyciele zatrudnieni w przedszkolu .

3.     Przewodniczącym Rady Pedagogicznej jest dyrektor  przedszkola .W przypadku długotrwałej nieobecności dyrektora w pracy –społeczny zastępca.

4.     W posiedzeniu Rady Pedagogicznej lub w określonych punktach porządku zebrań – za zgodą Rady lub na jej wniosek mogą uczestniczyć inne osoby zaproszone przez przewodniczącego  Rady.

5.     Udział osób z zewnątrz  winien mieć związek z usprawnieniem działalności  dydaktyczno-wychowawczo-opiekuńczej i organizacyjnej przedszkola.

6.     Zebrania Rady Pedagogicznej mogą być  zwoływane na wniosek :

·        Przewodniczącego Rady ,

·        Co najmniej 1/3 członków Rady Pedagogicznej (nie mniej niż 3 nauczycieli),

·        Organu prowadzącego przedszkole

·        Organu pełniącego nadzór pedagogiczny   nad przedszkolem.

7.     Zebrania Rady Pedagogicznej odbywają się zgodnie z Planem Rozwoju Przedszkola , co najmniej 5 razy w roku ( przed rozpoczęciem i zakończeniem roku szkolnego , 2 rady szkoleniowe , oraz w miarę potrzeb).

8.     Przewodniczący przygotowuje i prowadzi zebrania Rady Pedagogicznej .Zawiadamia członków Rady , co najmniej na 10 dni przed wyznaczonym terminem  zebrania  , podając temat i proponowany przebieg.

9.     Zebrania Rady Pedagogicznej są protokołowane  przez wyznaczonego spośród  nauczycieli protokolanta w księdze protokołów w terminie  nie przekraczającym 7 dni od daty  zebrania.

10. Zebrania Rady Pedagogicznej odbywają się po zakończeniu pracy placówki.

11. Protokół  powinien określać datę , godzinę zebrania , listę obecności członków , jego przebieg.

12. Protokolant winien zapoznać pozostałych członków Rady z treścią protokołu do 10 dni po odbyciu zebrania i przedłożyć go przewodniczącemu  Rady Pedagogicznej.

13. Wgląd        do protokołu poza członkami Rady mają przedstawiciele organu pełniącego nadzór pedagogiczny oraz organu prowadzącego przedszkole .

Wszelkie uwagi , poprawki do treści protokołu wnosi się na najbliższym posiedzeniu Rady Pedagogicznej. Po dyskusji wnosi się poprawki uzupełniające protokół.

14. Uchwały Rady Pedagogicznej winny być zgodne z przepisami prawa. Podejmowane są zwykłą większością głosów w obecności połowy jej członków.   Zobowiązują wszystkich członków do realizacji .

15. W razie podjęcia uchwały nie zgodnej z prawem Przewodnicząca Rady Pedagogicznej będzie wnosić o uchylenie uchwały do Kuratora Oświaty.

16. Posiedzenia Rady Pedagogicznej są tajne.

17. Członek Rady Pedagogicznej zobowiązany jest zgodnie współdziałać ze wszystkimi  członkami  Rady , czynnego uczestnictwa we wszystkich zebraniach i pracach Rady Pedagogicznej , przestrzegania  wewnętrznych zarządzeń  dyrektora.

DO KOMPETENCJI STANOWIĄCYCH RADY PEDAGOGICZNEJ  NALEŻY:

1.     Zatwierdzanie planów pracy przedszkola.

2.     Podejmowanie uchwał w sprawie innowacji i eksperymentów pedagogicznych , wprowadzanie do programu treści –haseł o charakterze uzupełniającym i pomocniczym.

3.     Ustalanie organizacji doskonalenia zawodowego nauczycieli lub przedszkola – plan doskonalenia zawodowego nauczycieli.

4.     Podejmowanie uchwał w sprawie skreślenia dziecka    z listy uczęszczających do przedszkola – zgodnie z rozdziałem III§16 pkt 4 Statutu.

5.     Opracowanie rozkładu dnia w przedszkolu

RADA PEDAGOGICZNA OPINIUJE:

1.     Organizację pracy przedszkola.

2.     Tygodniowy rozkład zajęć.

3.     Rodzaj i ilość zajęć dodatkowo organizowanych w przedszkolu.

4.     Plan urlopów nauczycieli.

5.     Wnioski , propozycje dyrektora o przyznawanym nauczycielom odznaczeniu , nagrodach państwowych i innych  wyróżnieniach .

6.     Wnioski nauczyciela o pracę w godzinach ponadwymiarowych w wymiarze  większym niż ½  obowiązującego   pensum.

7.     Rodzinne warunki materialne dziecka i wnioskuje o udzielenie pomocy materialnej stałej lub doraźnej.

8.     Propozycje  dyrektora przedszkola w sprawach przydziału nauczycielom stałych prac i zajęć w ramach  wynagrodzenia zasadniczego.

9.     Propozycje dyrektora odnośnie wyboru społecznego  zastępcy.

10. Plan finansowy przedszkola na każdy rok szkolny.

PONADTO RADA PEDAGOGICZNA :

1.     Wnioskuje o doposażenie przedszkola , jego modernizację , opiniuje propozycje  dyrektora w tym zakresie.

2.     Ustala regulamin swojej działalności .

3.     Podaje analizie wnioski i zalecenia powizytacyjne . W przypadku zaleceń opracowuje  harmonogram ich usunięcia .

4.     Występuje z wnioskami do organu  prowadzącego przedszkole o odwołanie ze stanowiska dyrektora lub do dyrektora o odwołanie nauczyciela z innej funkcji kierowniczej w placówce.

Zasięganie opinii Rady Pedagogicznej nie musi odbywać się w drodze głosowania .

Opinia Rady Pedagogicznej ( nie będąca aktem prawnym) – nie musi być dla dyrektora wiążąca .

Na posiedzeniu Rady Pedagogicznej   przekazywane winny być działania Rady Rodziców bądź przez przewodniczącego Rady Pedagogicznej lub Rady Rodziców.

Rada Pedagogiczna ma obowiązek udzielania pomocy merytorycznej i metodycznej nauczycielom. Ponadto dyrektor ma prawo zwrócić się do członków Rady Pedagogicznej o opinię we wszystkich sprawach organizacyjnych przedszkola.

Niniejszy regulamin zatwierdzono dnia 26 sierpnia 2003 roku.

Wytworzył:
Violetta Antkowiak